TEKNİK RESİM KURSU
Günümüzde resim, duygu ve düşünceleri, şekilleri ve tasarımları serbest elle veya özel aletlerle çizip anlatmaktır. Çizilen resimler eşya, manzara veya hayal gücündeki anlatımları çizenin zevk ve sanat anlayışına renkleri ve çizgileri perspektif olarak gösteriyorsa güzel sanatlara girer.
Resimler, eğer önceden belirlenmiş kurallar ve metotlar kullanılarak grafik olarak çizilmişse, endüstriyi ilgilendiren bir resim türü ortaya çıkar. Bu grafik anlatım şekli, genel anlamda düşünce ve tasarıların ürünü olan şekiller veya cisimler; görünüş, ölçülendirme, çeşitli semboller vb. diğer bilgilerle desteklenir. Bunun yanında tasarlanan eşyanın üretimi, çalışma prensipleri, çeşitli devre şemaları, diyagramlar ve diğer özellikler de belirlenerek resmi çizilir. Bu bilgilerin belirli bir düzen ortamında, kullanım kolaylığı, ucuzluk, sağlamlık ve estetik şartlarda anlatılma gereği vardır. Teknik resim, yukarıda açıklanan bilgileri üzerinde taşıyan çizimlerdir.
Şu anda hala çalışma aşamasında bulunan sitemizde sizler için; teknik resim, tasarı geometri gibi, ders anlatımları içeren konuları şekilleriyle birlikte ekleyeceğim. Maddi beklentilere, zorunlu üyeliklere gerek kalmadan konuları geniş açıklamalı örnekleriyle birlikte bilgisayarınıza indirebileceksiniz.
Teknik Resim Kurs İçeriği:
A) TEMEL BİLGİLER:
B) TEMEL GEOMETRİK ÇİZİMLER:
C) İZDÜŞÜM:
D) GÖRÜNÜŞ ÇIKARMA:
E) KESİT GÖRÜNÜŞLERİ:
F) ÖLÇEK VE ÖLÇÜLENDİRME:
G) PERSPEKTİF:
Teknik Resim Kursuna Kimler Katılabilir?
Teknik Resim Kursuna; Üniversitelerin Teknik bölümlerine hazırlanan öğrenciler , Güzel Sanatlar Bölümüne hazırlananlar, Teknik okul çıkışlı olmayan Autocad ve 3D Max gibi teknik program adayları ile ilgi duyan herkes katılabilir.
Teknik Resim Kursu Size Ne Kazandırır?
Kursiyerlerimiz Teknik Resim Kursuna katılarak geometrik nesneleri tanıyıp, ölçü birimlerini kavrayarak elle teknik çizim yapmanın inceliklerini öğrenmiş olacaklardır. Ayrıca izdüşüm, kesit alma, perspektif gibi teknik çizimin detaylarını uygulamalı öğreneceklerdir.
Teknik Resim Dersinde hazırlanmış bazı çizimler aşağıda görüntülenmektedir.