SOLİD WORKS KURSU
Solid Works, genel bir bakış ile tasarım dünyasında gelişen teknoloji ile hız kazanan iş yaşamına ayak uydurmak için kullanımı kolay, güvenilir ve Windows için hazırlanmış üç boyutlu tasarım programıdır. Solid Works, her türlü üç boyutlu ürün tasarımında kullanıcının bilgisayarın kolaylıklarını kullanarak hızlı bir şekilde çizim yapmasını sağlar.
SolidWorks "Smart Mate" (Akıllı Montaj) uygulamaları ile son derece hızlı montaj yapılmasını sağlar. Bunun dışında sac parçaların açılımını yaparak uzama miktarları hesaplanabilir. Ayrıca katı objeler kullanılarak kesme, yırtma veya şekillendirme işlemleri yapılabilmektedir.
Yapılmış olan tüm bu işlemler IGES, DXF, DWG, SAT(ACIS), STL, STEP, VDA, VRML, Parasolid dosya formatlarıyla kayıt veya transfer yapılabilir.
Solid Works Üstünlükleri:
SolidWorks şu andaki CAD programları arasında kullanımı en kolay olan programlardan biridir. Bünyesinde bulundurduğu hazır parçalar, üç boyutlu modelden iki boyutlu çizime geçişteki kolaylığı, ayrıca bünyesindeki "Hole Wizard" ile metrik veya inch, havşalı veya faturalı tüm delikleri oluşturarak montaj ve tasarımda hız sağlar. Montajlar SolidWorks Animator yardımıyla hareketlendirilebilir; bu hareketlere çarpma kontrolü (Collision Detection) yapılabilir ve böylece tasarlanmış parçanın prototip maliyeti sıfıra indirilmiş olur. Tüm bu işlemler sonucu oluşturulan dosyaların büyüklükleri diğer programlara nazaran çok daha az yer kaplamakta ve açılış işlem zamanları çok kısa sürmektedir. Montajı oluşturan parçaların fazla sayıda olması bu özelliği etkilemez. Tasarımlarda Photo Realistic özelliği ile gerçekçi görüntüler oluşturulabilir ve animasyonlar yapılabilir. Ayrıca SolidWorks CamWorks, Cosmos Works, Motion Works, Mold Flow, Solid Cam, Toolbox ve Trace Parts gibi bir çok çözüm ortağına sahiptir. Örnek olarak; Cam Works ile parça veya kalıbın imalatı için CNC takım yolları çıkarılabilir; CosmosWorks ile herhangi bir katı model programında tasarlanmış parçaların mukavemet analizleri yapılabilir; geniş bir ürün yelpazesine sahip ToolBox ile montaj içerisine standart makine ve kalıp elamanları yüklenebilir.
Solidworks ve benzeri bir katı model programında tasarlanmış olan katı model tabanlı parça ve montajların her türlü mukavemet, optimizasyon, ısı transferi, burkulma analizlerini yapmak amacı ile kullanılan yardımcı bir programdır. Bir çok programda bulunmayan bir özellik olan non-lineer analiz yapmak yine Cosmos Works’ün üstün özelliklerinden birisidir. Benzer bir şekilde tasarlanmış bir parçanın içerisindeki veya dışarısındaki akış analizlerini yapmak da mümkündür.
SolidWorks’e bu üstün özellikleri kazandıran Cosmos-Works programı; Msc Adams çözümlemesi ile oluşturulmuş Cosmos-Motion yardımıyla, mekanizmaların her türlü kinematik ve dinamik hesaplamalarını yaparak mekanizma üzerindeki tüm bağlantı ve parçaların üzerine uygulanan dinamik yükleri, hız, ivme, kinetik enerji gibi değerlerin hesaplanmasını son derece hızlı ve gerçekçi bir şekilde yapabilmektedir. Ayrıca gerçeğe en yakın değerlere ulaşılabilmek amacı ile bağlantı noktalarına atanan özel yatak sürtünmeleri, yüzey tabanlı sınırlama ile çarpmaların engellenmesi ve hatta çarpma sonucu oluşacak kuvvetlerle itme ve momentum yasalarına göre parçaların bir sonraki adımda ne şekilde hareket edecekleri hesaplanabilmektedir.
Sonuç olarak SolidWorks üç boyutlu tasarım ve imalat için ideal bir çözümdür.
Bütün Üretim Aşamalarında Çözüm Metodları
SolidWorks Kurs İçeriği:
A) Sketcher
B) Part Design
C) Assembly Design
D) Drafting
E) Analiz
F) Simülasyon
SolidWorks Kursu Kimler İçin Yararlıdır?
SolidWorks Neler Yapar?
Bilgisayar destekli tasarım programlarının önde gelenlerinden biri olan Solidworks programı, kullanıcıya sunduğu rahatlık ve tasarım kolaylığı sayesinde, günümüzde sık kullanılan programlar arasına girmiştir. Solidworks programı sayesinde üretilecek olan ürünün tüm tasarımları hızlı ve güvenilir bir şekilde hazırlanabilir. Eğrisel yüzeylerdeki hassasiyeti ve yapılan parçaların seri bir şekilde montajlanabilmesi programın üstün özelliklerinden sadece birkaçıdır. Solidworks ‘e bu üstün özellikleri katan bir diğer özellikse, üzerine ek olarak kurulan yardımcı programlardır. Bu programların başında da Cosmosworks gelir. Cosmos Works programı yardımı ile tasarlanan bir ürünün her türlü mukavemet, termal, burkulma, plastik şekil değiştirme ve akış dinamiği analizleri yapılabilir. Ayrıca Motionworks programı ile tasarlanan sistemlerin kinematik ve dinamik analizlerini yapmak mümkündür. Ek olarak Solidworks programının kullanıcıya sunduğu diğer bir kolaylıksa dişli, rulman, profil, pimler ve cıvatalardan oluşan yaklaşık 22 milyon standart ürün kütüphanesine sahip olmasıdır. Üzerine kurulacak olan yardımcı programlar sayesinde Solidworks; kalıp imalatı, bilgisayar destekli imalat, bilgisayar destekli mühendislik ve bunun gibi dallarda hızlı ve güvenilir çözümleme yöntemi ile tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle otomotiv yan sanayinde kullanılan Solidworks programı, aynı zamanda tasarlanan ürünlerin görsel şovlarla tanıtılmasını da sağlayabilmektedir. Bu sebeple kullanıcı sayısı gittikçe artmakta ve imalat sanayinde tercih edilen programların başında gelmektedir.
SolidWorks programında hazırlanmış bazı çizimler aşağıda görüntülenmektedir.